Multitasking jest przereklamowany. Oto, jaki styl pracy daje dużo lepsze efekty

Choć multitasking wydaje się sposobem na szybkie wykonanie wielu projektów równolegle, to przełączanie się między zadaniami może prowadzić do spowolnienia tempa pracy i obniżenia efektywności. Czy kluczem do sukcesu powinien stać się monotasking?

Publikacja: 21.02.2025 14:04

Multitasking, mimo że jest często postrzegany jako pożądana umiejętność w środowisku pracy, wiąże si

Multitasking, mimo że jest często postrzegany jako pożądana umiejętność w środowisku pracy, wiąże się z pewnymi zagrożeniami, zarówno dla pracownika, jak i dla jego przełożonego.

Foto: Adobe Stock

Konieczność prowadzenia wielu projektów równolegle wiąże się z uczestnictwem w licznych spotkaniach, przygotowywaniem raportów, wyjaśnianiem pytań ze strony podwykonawców zaangażowanych w poszczególne zadania, a także szybką reakcją na zapytania ze strony zleceniodawcy dotyczące terminu sfinalizowania danej usługi. Przy natłoku zadań, łączonych dodatkowo z chęcią pomocy mniej doświadczonym członkom zespołu, a także potrzebą zakończenia pracy zgodnie z wyznaczonym terminem, niełatwo o pomyłki, rozdrażnienie i przemęczenie. Skutkiem tego bywają opóźnienia i niezadowolenie ze strony osób zlecających projekt. Czy zatem tak powszechny w wielu firmach multitasking to mit i managerowie powinni delegować zadania w sposób bardziej przemyślany, stawiając na monotasking? Jakie korzyści wiążą się z takim alternatywnym podejściem i jakie długofalowe konsekwencje wynikają z rozproszenia uwagi na wiele zadań jednocześnie? Rozmawiamy o tym z Agnieszką Zawadzką-Jabłonowską, dyrektorką Centrum Coachingu i Mentoringu w Akademii Leona Koźmińskiego.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Biznes
Phoebe Gates, najmłodsza córka Billa ruszyła z własnym biznesem. Skazana na sukces?
Biznes
Lady Margarita Armstrong-Jones to wnuczka księżniczki Małgorzaty. Czym się zajmuje?
Biznes
Zofia Chylak-Widmańska: Liczy się nie tylko produkt, ale cała estetyka marki
Biznes
Odciążanie z wyrzucania. „Misyjny” start-up Polek idzie jak burza
PODCAST "POWIEDZ TO KOBIECIE"
Feminizm się opłaca biznesowi – liczby, które mówią prawdę
OSZAR »